Naziv: TUNA, tunj, tun, obična tuna
(Scombridae)
Latinsko ime: Thunnus thynnus
Talijansko ime: Tonno
Englesko ime: Atlantic bluefin tuna, Tunny
Njemačko ime: Thunfish
Opis i način života: Pripada u obitelj skuša. Zna doseći težinu i do 600-650 kg te narasti preko 4 metra. Prosječna lovna težina u Jadranu je oko 12 kg. Izvrstan je plivač i lovac, koji živi u jatu vršnjaka. Skladno vretenasto tijelo jake građe s izrazito naglašenom i jakom repnom perajom omogućava joj dugotrajno i brzo kretanje u lovu na plijen.
Rasprostranjena je po čitavom Jadranu i na svim dubinama. Tijekom proljaća i jeseni znade zalaziti bliže obali i u duboke zaljeve, pa su tako poznate Bakarske tunarice s kojih su ribari osmatrali jata koja zalaze u zaljev te ih tu lovili.
Način lova: Lovi se tijekom cijele godine uglavnom mrežama stajačicama - tunolovkama, a u psljednnje vrijeme se na Jadranu vrlo cijeni lov panulom (big fishing).
Gastronomske osobine: Meso joj je izuzetno kvalitetno i ukusno te nadasve cijenjeno. Jadranska tuna naročito je cijenjena u Japanu. Izrazito je cijenjen trbušni, nešto masniji dio (panceta).
Osim spremanja odličnih mesnatih odrezaka (izrazito crvene i narančasto crvene boje ) pečenjem na roštilju i prženjem (friganjem na ulju) može se konzervirati i u kućnoj radinosti laganim kuhanjem u ulju. Vrlo se kvalitetno dade konzervirati u ulju te se u takvom obliku može spremati na različite načine.
25.07.2007.